„Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty...”

07-03-2017

 

Zaczynamy przygodę z prowadzeniem bloga na naszym sklepie. Początki zawsze są trudne, ale jak to mówią „ kto nie ryzykuje ten nic nie ma”. Mamy nadzieje, że sprostamy temu zadaniu i nasze wpisy będą ciekawe i pomocne. Kilka pierwszych wpisów chcielibyśmy poświęcić nadchodzącej wiośnie, czasie kiedy dni stają się dłuższe a przygoda budzi się do życia.

„Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy…”

Każdy z nas z niecierpliwością czeka na jeden z najpiękniejszych okresów w roku- wiosnę. W dzieciństwie wiosna kojarzyła się z topieniem Marzanny i zwiastowała zbliżające się wakacje. Dorośli wiosną zaczynają porządki w domu czy ogrodzie. Zrzucamy zimowe ubrania i łapiemy wiosenne promienie słońca. Dni stają się dłuższe… Ach…piękny czas.

Otaczająca nasz przygoda wraca do życia- drzewa puszczają pąki, kwitną przebiśniegi, zielenią się trawniki a ptaszki radośnie ćwierkają.

Nie tylko na zewnątrz roślinność zaczyna na nowo żyć. Wiosną również nasze domowe rośliny budzą się do życia. Jest do najlepszy czas, by je przesadzić. Większość roślin kończy okres zimowego odpoczynku i zaczyna okres wzrostu. A żeby w naszym ognisku domowym otaczała nas soczysta zieleń i piękne kwiaty należy zadbać o nie. Pierwszym najważniejszym krokiem jest ich przesadzenie.

Zanim zabierzemy się za tą czynność warto zastanowić się jaką doniczkę lub osłonkę wybrać. Najważniejsze jest, aby doniczka lub osłonka miała otwór na dnie, dzięki którym nadmiar wody wypłynie na podstawkę.

 

Roślinki przesadzamy do donic większych o ok. 2-4cm. W większej osłonce korzenie kwiatka będą miały miejsce do wzrostu. Z jakiego tworzywa doniczkę wybrać? Hmm… Zapewne każdy z nas się nad tym zastanawia- ceramiczna czy z tworzywa sztucznego?

 

 

Każda z nich ma swoje wady i zalety. Donice ceramiczne wyglądają naturalniej, wiele z nich jest bogato zdobiona. Są cięższe i stabilniejsze, ale szybciej z nich odparowuje woda. Natomiast doniczki z tworzywa sztucznego są lżejsze i dłużej zatrzymują wodę. Pomimo szerokiego wyboru barw, rozmiarów i kształtów, nie są tak efektowne jak doniczki ceramiczne.

Prawdę mówiąc najważniejszym elementem przy wyborze doniczki lub osłonki jest otwór na dnie. Reszta to kwestia gustu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że doniczka może stanowić ciekawy i oryginalny element dekoracyjny naszego domu czy mieszkania, a umieszczona w niej zdrowa, kwiecista roślinka zachwyci każdego.

 

 

Gdy już wybierzemy odpowiednią doniczkę musimy dobrać odpowiedni rodzaj podłoża. Dla większości domowych kwiatów wystarczy ziemia uniwersalna. Dla gatunków bardziej wymagających wybieramy rodzaj podłoża, jaki mu najbardziej odpowiada.

No to zabieramy się do działania…

 

Aby nasza roślinka lepiej zniosła stres związany z przesadzeniem warto ją obficie podlać. Delikatnie wysuwamy roślinę w pozycji pionowej. Rozluźniamy jej korzenie, przyschnięte lub nadgniłe przycinamy. Na dnie doniczki sypiemy cienką warstwę ziemi, wkładamy korzenie, dopełniamy ziemią do pełna donicy i delikatnie ubijamy glebę. Na koniec oblewamy obficie wodą i gotowe… Czekamy na rozwój naszej roślinki.

Nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie ogrodnictwa, dlatego też pokrótce przedstawiliśmy proces przesadzania. Nawet jeśli będziecie to robić pierwszy raz na pewno sobie świetnie poradzicie. Mamy nadzieje, że nasze wskazówki będą pomocne a Wasze domowe roślinki odwdzięczą się soczystą zielenią i bujnymi kwiatkami.